• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 10/2023

Rozšíření pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

V důsledku rozšíření pravomocí Úřadu (UHOS) tomuto přibylo nové oprávnění při šetření zakázaných horizontálních dohod soutěžitelů na trhu. Úřad je nyní oprávněn při výkonu dozoru ve věci uzavření utajované horizontální dohody či jednání ve vzájemné shodě, které mají za cíl nějakým způsobem narušit hospodářskou soutěž, jako jeden z důkazů použít záznam telekomunikačního provozu či záznam, který byl pořízen za účelem sledování osob a věcí opatřených v trestním řízení. Tyto záznamy s Úřadem sdílí přímo Policie.

Novela zákoníku práce

Byla přijata novela zákoníku práce, která především nově upravuje dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a také práci v režimu home office. U dohod se nově zavádí dovolená, dále povinnost zaměstnavatele i dohodářům rozvrhnout pracovní dobu. Stejně tak se úprava minimální mzdy (a též minimální zaručené mzdy) vztáhne též na dohodáře; obdobně jim budou vznikat nároky na různé příplatky, které zákoník práce upravuje.

Pracovníci z DPP/DPČ mají možnost požádat zaměstnavatele o převod na pracovní poměr v případě odpracování určitého počtu hodin za rok u téhož zaměstnavatele.

Co se týče home office, zde zákon zakládá povinnost uzavřít písemnou dohodu zaměstnance a zaměstnavatele. Současně k tomu pak byla vydána vyhláška stanovící výši náhrad, které je zaměstnavatel při home office zaměstnanci povinen hradit.

Náhrada škody způsobená krizovými opatřeními

Nejvyšší soud otevřel cestu k náhradě škody způsobené krizovými opatřeními v době pandemie koronaviru, neboť aktuálně zrušil rozhodnutí soudů nižšího stupně, jimiž byla žaloba na náhradu ušlého zisku způsobeného během zákazů vydaných podle krizového zákona zamítnuta. Věc tak byla opět vrácena soudům nižšího stupně k dalšímu posouzení.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz