• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 09/2021

Ukončení pracovního poměru se zaměstnancem ze zdravotních důvodů

Nejvyšší soud se vyjadřoval k otázce, zda může vzniknout zaměstnanci nárok na odstupné v situaci, kdy je s ním ukončen pracovní poměr ve zkušební době, přičemž dovodil, že v situaci, kdy je faktickým důvodem ukončení pracovního poměru zdravotní nezpůsobilost, pak zaměstnanci nárok na odstupné vzniká. Opačný postup by byl diskriminační a směřoval by k nesprávnému výkladu zákona, když zákoník práce primárně chrání zaměstnance. 

Porušení veřejnoprávních předpisů může být považováno za nekalosoutěžní jednání

Českými soudy bylo dále dovozeno, že neoprávněnou výhodu na úkor konkurentů lze získat i tím, pokud je uváděn na trh výrobek v režimu jiného (mírnějšího) zákona, kde není nutno splnit množství podmínek (např. testů, certifikací). V takovém případě dokonce ani není podstatné, pokud si soutěžitel dříve obstaral vyjádření státního orgánu, zda výrobek podle daného mírnějšího zákona na trh lze uvádět, protože odpovědnost je objektivně dána, bez ohledu na to, zdali soutěžitel mohl nezákonnost svého postupu předpokládat. I pokud o nezákonnosti nevěděl, získal tím přímou výhodu oproti konkurentům.

Elektronizace služeb notáře

Počínaje měsícem září lze sepisovat notářské zápisy i elektronicky prostřednictvím videokonference. K tomu bude potřeba, aby účastníci prokázali notáři svou totožnost prostředkem pro elektronickou identifikaci.

Současně lze u notáře zajistit i ověření elektronického podpisu listiny.

Příjmy z Airbnb

Městský soud v Praze dovodil, že příjmy z Airbnb jsou považovány za příjmy z podnikatelské činnosti ve smyslu § 7 zákona o daních z příjmů. Jedná-li se o opakovanou činnost, pak splňuje definici podnikání, k čemuž je rovněž potřeba mít příslušné živnostenské oprávnění.

Konkurenční činnost zaměstnance

Zákoník práce obecně zaměstnancům zapovídá, aby vykonávali konkurenční činnost vzhledem k činnosti zaměstnavatele. Zaměstnavatel však může udělit souhlas s konkurenční činností, přičemž rovněž může nastavit podmínky, za nichž je zaměstnanec oprávněn konkurenční činnost provádět. Budou-li podmínky porušeny, pak v závislosti na intenzitě porušení lze zaměstnanci dát z tohoto důvodu výpověď či dokonce ukončit pracovní poměr okamžitě.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz