• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 08/2021

Náklady řízení v případě zastavení exekuce

Ústavní soud rozhodl, že v případě, kdy dojde k zastavení exekuce z důvodu neplatné rozhodčí doložky nebo dokonce z důvodu neplatnosti samotné smlouvy o úvěru / o půjčce, do rozhodnutí o náhradě nákladů řízení se tato skutečnost promítne výraznou měrou při posuzování otázky, kdo zavinil zastavení exekuce. Osoba, která zastavení exekuce zavinila, má přitom zpravidla povinnost druhé straně nahradit vynaložené náklady.

Novinky v ochraně spotřebitele

Nejprve je nutno zmínit, že novelou došlo k doplnění stávajícího § 1932 občanského zákoníku, kdy je v zákoně nyní výslovně stanoveno, jak se umořuje dluh v případě částečného plnění. Takové plnění se nejprve započítává na náhradu nákladů již určených a následně na jistotu, což má dopad zejména do spotřebitelských úvěrů. Novela má tedy za cíl ochránit spotřebitele před nadměrným nárůstem příslušenství.

Další novela, která je aktuálně projednávána v Parlamentu, se týká ochrany spotřebitele v online prostředí. Při vyhledávání výrobků dle konkrétních kritérií nebude možné, aby se jako první zobrazovaly produkty či služby na základě reklamy, aniž by tak byly výslovně označeny. Spotřebitel má tedy vždy právo vědět, zda se jedná o reklamu nebo je skutečně vyfiltrován jen obsah dle jím zadaných kritérií. Současně bude prodejci uložena povinnost zajistit, aby recenze pocházely od zákazníků, kteří si produkt nebo službu skutečně zakoupili. Porušení spotřebitelových práv pak bude sankcionováno citelnou pokutou.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz