• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 05/2021

Přístup k ČSN normám

K technickým normám, které mají definovaný vztah k právním předpisům, je zajištěn přístup zdarma, a to pod odkazem https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/. Zpřístupnění norem se týká všech oborů, nejvíce jich však bude zpřístupněno z oblasti stavebnictví. 

Zakládání dokumentů do sbírky listin obchodního rejstříku

Ve snaze pročistit obchodní rejstřík od neaktivních společností byla přijata novela zákona, která v krajním případě umožňuje až zrušit společnost bez likvidace. Ke zrušení společnosti může rejstříkový soud přistoupit v případě, kdy ve sbírce listin chybí založeny alespoň 2 účetní závěrky po sobě a současně se nedaří společnost kontaktovat (datovou schránkou ani jinak). 

Předtím, než soud přistoupí ke zrušení společnosti, zašle jí vždy výzvu ke zjednání nápravy a poskytne jí k tomu lhůtu. Polud není ve lhůtě splněno, pak lze přistoupit buď ke zrušení společnosti, nebo k ukládání pokut až do výše 100.000,- Kč. 

Soudy by tedy od 1. 6. 2021 měly postupně započít s revizí obchodního rejstříku a při zjištění absence účetních závěrek by měly směřovat k tomu, aby tyto byly doloženy. Proto je na místě zkontrolovat, že v minulosti byla povinnost zakládat účetní závěrky vždy řádně plněna.

Účinnost nového zákona o evidenci skutečných majitelů

K 1. 6. 2021 dále nabývá účinnosti zákon o evidenci skutečných majitelů, který se týká všech právnických osob (nejen podnikatelských subjektů). Ty subjekty, které již svého skutečného majitele zapsaly podle dosavadní úpravy, mají povinnost do 1. 6. 2022 aktualizovat již zapsané údaje a doplnit je o ty, které dříve zákon nevyžadoval. Subjekty dosud nezapsané mají povinnost do 1. 12. 2021 provést zápis.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz