• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 01/2022

Zvýšení minimální mzdy pro rok 2022

Již každoročně došlo ke zvýšení minimální mzdy, kdy tato pro rok 2022 činí při běžném pracovním úvazku 16.200,- Kč. V návaznosti na zvýšení minimální mzdy pak dochází i ke zvýšení minimální zaručené mzdy, tedy faktické minimální hladiny, jíž musí mzda dosahovat v návaznosti na složitost vykonávané práce. Konkrétní hodnoty naleznete v nařízení vlády č. 405/2021.

Změny v úpravě otcovské

Počínaje rokem 2022 dochází k prodloužení podpůrčí doby u otcovské na 2 týdny. Otcovskou lze navíc nově čerpat kdykoli až do 6. týdne od narození dítěte, tedy otec může začít čerpat otcovskou až po propuštění matky s dítětem do domácí péče a toto mu musí zaměstnavatel umožnit. Lze také upozornit, že nová pravidla ohledně otcovské jsou použitelná i zpětně, tedy i u dětí narozených ještě v roce 2021 je možné ještě nyní čerpat otcovskou, pokud je současně splněna podmínka, že tato je čerpána do 6. týdne od narození dítěte.

Změny v oblasti telemarketingu

Využíváte-li k rozvoji svého podnikání call center či sami potenciální zákazníky oslovujete telefonicky s nabídkami, pak se Vás dotkne nová úprava platná od 1. ledna letošního roku. Oproti tomu, co platilo dosud, již není možné volat na jakékoli telefonní číslo a vytvářet si seznamy volaných, pokud konkrétní osoba neudělí souhlas s tím, aby jí podnikatelé s nabídkou služeb volali. Vzhledem k tomu, že je nutný výslovný souhlas, nelze ani volat na náhodně generovaná telefonní čísla.

Zastavení exekuce pro nedobytnost

Ze strany zákonodárců byla přijata novela exekučního řádu, která má za cíl zastavit zcela bezvýsledné exekuce. Postup je rozdílný pro pohledávky do 1.500,- Kč a nad tuto částku, avšak ve své podstatě jde o to, že exekuční vymáhání dluhu bude zastaveno, pokud po zákonem stanovenou dobu (3 roky, resp. 6 let) nebude od dlužníka nic vymoženo. Nutno zmínit, že se tím zhoršuje postavení věřitelů, kteří již absolvovali soudní řízení a mají v držení vítězný rozsudek; na druhé straně se tím vyřeší situace, kdy jsou desítky let vedena exekuční řízení, v nichž nebylo vůbec nic vymoženo a ani do budoucna není předpoklad, že by se to změnilo.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz