• Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

    Mihalík, Železníková a spol.

    advokátní kancelář

Newsletter 10/2022

Změna podmínek na pracovišti

Vzhledem k všeobecné snaze šetřit energiemi bylo aktualizováno nařízení vlády o stanovení teplot na pracovišti, v důsledku čehož byly o několik stupňů sníženy limitní teploty, které je v jednotlivých provozech nutné udržet. Jedná se o nařízení vlády č. 303/2022, kde je uveden způsob výpočtu vzhledem k charakteristice jednotlivých pracovišť.

Správní soudy fakticky umožnily tzv. banku přesčasů

V nedávné době Nejvyšší správní soud potvrdil, že je možné, aby se mzda dělila na „standardní“ část a „nadstandardní část“ – mzdu za práci přesčas. Zaměstnanci je každý měsíc vyplacena pouze „standardní“ část mzdy bez ohledu na to, kolik odpracoval přesčasových hodin, a „mzda za práci přesčas“ se mu doplácí do výše „standardní“ mzdy v měsících, ve kterých čerpá náhradní volno za tuto vykonanou práci přesčas. Takové nastavení však musí být dohodnuto mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, neboť se fakticky jedná o posunutí splatnosti mzdy.

Možnost začernění části údajů z účetních závěrek

Obecně mají obchodní korporace povinnost v obchodním rejstříku zveřejňovat své účetní závěrky v termínech stanovených zákonem. V nedávné době se však Nejvyšší soud vyslovil v tom smyslu, že pokud by snad zveřejnění některých údajů účetních záznamů bylo způsobilé přivodit zapsané osobě újmu, bylo by možné uvažovat o tom, že zapsaná osoba by zveřejnila účetní závěrky bez takových údajů. Nutno však sdělit, že rozhodnutí část údajů začernit, je nutné patřičně zdůvodnit. Současně by začernění mělo být spíše jen výjimečným postupem a mělo by se směřovat ke zveřejnění co nejširšího okruhu dat.


Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář Mikulov

Kontakty

Mihalík, Železníková a spol.,
advokátní kancelář

Bezručova 90, 692 01 Mikulov

vedoucí kanceláře
+420 739 228 441
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ID datové schránky:

JUDr. Vojtěch Mihalík:
9v2334b

JUDr. Kateřina Železníková, LL.M.:
gabqddw

Mihalík, Železníková a spol., advokátní kancelář:
wvc7n6d

IČ: 19214138


vytvořil pixelhouse.cz